Z końcem lutego Warszawa zakończyła projekt pn. „Step by step”, który miał na celu redukcję zużycia energii w gospodarstwach domowych.

Warszawa zakończyła projekt „Step by step” (fot. pras.)Warszawa zakończyła projekt „Step by step” (fot. pras.)

Dzięki podjętym działaniom udało się zaoszczędzić 397 MWh energii, to tyle ile samochód elektryczny potrzebuje, żeby okrążyć Ziemię 83 razy.

Projekt Step by Step, finansowany ze środków unijnych z programu Horyzont 2020, rozpoczął się w marcu 2015 r., a zakończył w lutym 2018 r. Celem projektu była zmiana zachowań mieszkańców w zakresie zużycia energii. Poza Warszawą udział w projekcie wzięły jeszcze trzy europejskie miasta: hiszpańska l’Alcúdia, włoskie Cefalù i belgijskie Ghent.

W Warszawie projekt był realizowany na Gocławiu, a przystąpiło do niego 3113 gospodarstw domowych, które w ankietach wyraziły zgodę na wzięcie udziału w projekcie oraz zadeklarowały zmianę swoich zachowań związanych ze zużyciem energii, zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami. Do końca listopada 2017 r. odbywał się etap towarzyszenia telefonicznego, podczas którego mieszkańcy podejmowali nowe zobowiązania. Równolegle trwało przekazywanie instytucji badawczej danych o zużyciu ciepła (od Veolii) i energii elektrycznej (od Innogy), w celu analiz, jak zmiana zachowań gospodarstw domowych przekłada się na faktyczne zużycie energii.

– W energooszczędności bardzo ważna jest zmiana zachowań, ale w sposób trwały. Uświadomienie konieczności oszczędzania to jedno, ale wytworzenie nawyków to osobna sprawa. Liczymy, że dzięki projektowi Step by step ponad 3 tys. gospodarstw domowych z Gocławia na stałe zmieni swoje domowe praktyki i obniży tym samym zużycie energii – podkreśla  Renata Kaznowska, Zastępca Prezydent m.st. Warszawy.

Na obszar badawczy wybrano część dzielnicy Praga-Południe, na terenie której do końca 2015 r. zainstalowano 100 tys. inteligentnych liczników. Podczas realizacji projektu, wyłoniona została również grupa kontrolna – 1100 gospodarstw domowych z tego samego obszaru – która pozwoliła zweryfikować, czy zmniejszone zużycie energii jest faktycznie związane ze zmianą zachowań, czy też spowodowane uwarunkowaniami zewnętrznymi.

Projekt oparty był o platformę internetową, która powstała z użyciem strategii behawioralnej – działania proponowane mieszkańcom były spersonalizowane dla gospodarstwa domowego, a propozycja podjęcia nowych działań oparta na wcześniejszych działaniach oraz odpowiedziach z przeprowadzonej ankiety. Mieszkańcy mieli do wyboru kontakt telefoniczny lub mailowy.

Warszawa od lat prowadzi różnego rodzaju przedsięwzięcia ekologiczne. W 2008 r. Prezydent Warszawy powołała Zespół ds. ochrony klimatu. Rok później miasto stało się członkiem międzynarodowej inicjatywy Porozumienie Burmistrzów, a w 2011 roku w Planie działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii wyznaczyli sobie ambitne cele, związane z redukcją emisji dwutlenku węgla o 20 proc. w 2020 roku w porównaniu do roku 2007 r.
(UMW)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!